עולם התיווך לאן? האם הטכנולוגיה תחליף את המתווך?

בתקופה האחרונה ועם פרוץ מגיפת הקורונה לחיינו, תחום הדיגיטל הפך לכלי משמעותי ונצרך יותר והרבה אנשים פונים אליי בשאלה המסקרנת מה צופן העתיד של עולם התיווך? האם המקצוע ייכחד בעקבות הטכנולוגיה המתקדמת וזמינות המידע ברשת, שנגיש ללקוחות היום יותר מאי פעם?

זו שאלה מצויינת שעולה לא מעט בשיחות עם גורמי מקצוע בתחום הנדל"ן. אין לכך תשובה חד משמעית כי העתיד עוד לא כאן, אבל אם תשאלו אותי, אני מאמין שאף אפליקציה או תוכנת מחשב, חכמה ככל שתהיה, לא תוכל להחליף לעולם את תפקידו של המתווך.

הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שבסופו של יום, עסקת נדל"ן היא עסקה שנרקמת בין אנשים, בני אדם בסופו של דבר. אותם קונה ומוכר, שכל אחד מהם מושך לכיוונו ונחוש לדאוג לאינטרסים האישיים שלו בלבד.

פה בדיוק נכנס לתמונה הגורם האנושי, אותו מתווך מקצועי, שידע להקשיב, לגשר בין הצדדים, להבין את כאבם, למצוא פתרונות יצירתיים, להתגבר על החסמים של שני הצדדים וכמובן להגיע לסגירת העיסקה באופן שבו כולם מרוצים. את זה, שום אפליקציה, תוכנה או פיצ'ר טכנולוגי מסוים מסוגלים לעשות. הם כן יכולים לספק נתונים על עסקאות ומידע חשוב על סביבת הנכס, מסגרות החינוך, הקהילה וכו' אבל לעולם לא יוכלו להביא את העסקה עד לכדי סגירה או לספק ללקוח את התחושת הביטחון האמיתית שזו העסקה הטובה ביותר עבורו.

בעסקה הגדולה והחשובה בחייכם אתם צריכים מישהו חי ונושם, מישהו שאפשר לדבר איתו , לשתף אותו בחששות ובפחדים ולקבל את התשובות לשאלות הבוערות. אחד כזה שיתן לכם את השקט הנפשי והבטחון שמה שאתם עושים הוא אכן המהלך הנכון ביותר עבורכם. עם כל הכבוד לטכנולוגיה המתקדמת ולאפליקציות החכמות, אף אחד לא רוצה להסתפק בנתונים סטטיסטיים ומידע יבש, על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי שווי הנכס שלו, או כדאיות העיסקה הספיציפית שהוא מנהל באותו מצב שוק נתון. לכן תמיד יהיה לאנשים את הצורך החיוני לפנות לגורם מקצועי אמיתי, איש השטח שיתן להם את הביטחון שהם עושים את המהלך הנכון והמשתלם ביותר עבורם.

בסופו של דבר אותו גורם מקצועי יאמת עבורם את כדאיות העיסקה וידאג להשלמתה בהצלחה. חשוב להבין שכל עסקה היא שונה בתכליתה ומשתנה בהרבה מובנים. הן רמת הביצוע, הסדר התשלומים וכמובן על פי הכוונות הכלכליות של אותו לקוח שמבצע את העסקה ועוד שלל משתנים. לכן, אם מתחשבים בעובדה שדיור הוא דבר שתמיד יהיה בו צורך ושכל אדם זקוק לקורת גג בסופו של יום, אז מבינים שהגורם המקצועי תמיד יהיה שם לתת את חוות דעתו, לכוון את הלקוחות, למצוא את הפתרונות וכמובן להוביל את העיסקה להשלמתה בהצלחה ובצורה הטובה והמקצועית ביותר.

דילוג לתוכן